close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 13 lipca 2011

  Organizacja Narodów Zjednoczonych ogłosiła w dniu 20 lipca br. najpoważniejszy od lat stan klęski głodu w Rogu Afryki w wyniku suszy i bardzo wysokich cen żywności w regionie.

  Sytuacja humanitarna najtrudniejsza jest w Somalii, gdzie w ostatnich miesiącach dziesiątki tysięcy ludzi, w tym głównie dzieci, zmarło w konsekwencji niedożywienia. Bardzo wysoki poziom niedożywienia panuje również w Etiopii, Kenii i Dżibuti, zwłaszcza na obszarach napływu somalijskich uchodźców. Polska Prezydencja na bieżąco reaguje na unijnym forum na pogarszającą się sytuację humanitarną w Rogu Afryki. W dniach 13-14 lipca br. temat narastającego głodu w Rogu Afryki obecny był na organizowanej pod polskim przewodnictwem w Sopocie Rady nieformalnej UE ds. rozwoju. W poniedziałek 18 lipca br. polska Prezydencja zwołała nadzwyczajne posiedzenie grupy roboczej Rady UE ds. pomocy humanitarnej i żywnościowej w Brukseli, gdzie przedstawiciele największych organizacji humanitarnych (m.in. UNHCR, UNICEF, Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża, Lekarze bez Granic i Oxfam) apelowali do 27 krajów członkowskich UE i Komisji Europejskiej o wsparcie dla ofiar kryzysu w Rogu Afryki.
  Podczas Rady Społeczno-Ekonomicznej ONZ w Genewie w dniu 20 lipca br. Krzysztof Stanowski, Podsekretarz Stanu w MSZ, uczestniczył wraz z Valerie Amos, Zastępcą Sekretarza Generalnego ONZ ds. Pomocy Humanitarnej, w konferencji prasowej nt. klęski głodu w Somalii, Etiopii, Kenii i Dżibuti. Międzynarodowa społeczność humanitarna przewidywała wystąpienie kryzysu żywnościowego w tym regionie i poczyniła odpowiednie przygotowania do możliwie szybkiej reakcji. Całoroczny apel humanitarny (Consolidated Appeal) dot. krajów Rogu Afryki ogłoszony przez ONZ w listopadzie 2010 r. w odpowiedzi na niepokojącą sytuację humanitarną w regionie przewiduje zapotrzebowanie na środki w wysokości 1,2 mld USD i deklaruje gotowość organizacji humanitarnych do prowadzenia konkretnych programów pomocowych. Obecnie apel dofinansowany jest średnio w 40% i jego dalsze wsparcie przez donatorów jest pilnie potrzebne.
  W dniach 22-23 lipca br. Krzysztof Stanowski oraz Kristalina Georgieva, Komisarz UE ds. Pomocy Humanitarnej, odbędą wspólną wizytę w Kenii w związku z klęską w regionie. Celem wizyty będzie zapoznanie się z sytuacją humanitarną w kompleksie obozów dla uchodźców w Dadaab na wschodzie kraju przy granicy z Somalią, który przyjmuje obecnie w związku z klęską głodu 4-krotnie więcej uchodźców niż jest na to przygotowany.
  Polski MSZ współpracuje z Polską Akcją Humanitarną, która zadeklarowała podjęcie bezpośrednich działań pomocowych w Rogu Afryki. MSZ przekaże wsparcie dla organizacji pozarządowych i międzynarodowych organizacji humanitarnych zaangażowanych w reagowanie na klęskę głodu w regionie. Decyzje dotyczące konkretnych form wsparcia zostaną podjęte po powrocie Krzysztofa Stanowskiego z Kenii, z uwzględnieniem wniosków z wizyty.


  fot. http://www.partnership-africa.org/
   

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: