close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 30 stycznia 2017

  Podsekretarz stanu w MSZ wzięła udział w Szczycie Unii Afrykańskiej w Addis Abebie oraz odbyła szereg spotkań w ramach kampanii promującej kandydaturę Polski do Rady Bezpieczeństwa ONZ.

  - Bardzo cieszę się z rozwoju naszej współpracy dwustronnej, zarówno politycznej, jak i gospodarczej. Etiopia jest naszym kluczowym partnerem w Afryce Subsaharyjskiej. – powiedziała wiceminister Joanna Wronecka podczas poniedziałkowego spotkania z Ministrem Spraw Zagranicznych Etiopii Workneh Gebeyehu. - Wierzę, że nasze regularne kontakty polityczne i rosnąca obecność polskich firm w Etiopii pozwolą wykorzystać ogromny potencjał współpracy między oboma krajami – dodała podsekretarz stanu.

   

  Spotkanie poświęcone było perspektywom rozwoju relacji dwustronnych, stanowiło także okazję do rozmów o współpracy wielostronnej, w tym na forum Organizacji Narodów Zjednoczonych. W programie wizyty w Addis Abebie uwzględniono ponadto prezentację systemu informatycznego firmy Asseco Polska, wdrażanego we współpracy z etiopską Agencją Ochrony Informacji oraz wizytację polskiego projektu rozwojowego obejmującego instalację paneli słonecznych w szkole podstawowej prowadzonej przez polskie misjonarki w miejscowości Alemtena.

   

  W czasie trzydniowej wizyty w Etiopii (28-30 stycznia) wiceminister Joanna Wronecka wzięła również udział w Szczycie Unii Afrykańskiej. Przy okazji szczytu odbyła liczne spotkania dwustronne m. in. z ministrami spraw zagranicznych Angoli, Ghany, Gwinei Równikowej, Lesotho, Namibii, Nigru, Somalii, Swazilandu, Tanzanii, Zambii oraz Zimbabwe. Obok współpracy dwustronnej rozmowy poświęcone były promocji kandydatury Polski do Rady Bezpieczeństwa ONZ na lata 2018-19. Rosnąca obecność Polski na afrykańskich forach wielostronnych oraz zainteresowanie wyzwaniami związanymi z integracją kontynentu, spotkały się z uznaniem ze strony afrykańskich partnerów sygnalizujących zainteresowanie bliższą współpracą z Polską.

   

  Biuro Rzecznika Prasowego

  Ministerstwo Spraw Zagranicznych

  IMG_0845
  IMG_0853
  IMG_0868
  IMG_0870
  IMG_0879
  IMG_0884
  IMG_0943
  IMG_0948
  IMG_0963
  IMG_0966
  IMG_0969
  IMG_0977

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: