close

 • Polsce – służyć, Europę – tworzyć, Świat – rozumieć

   

 • AMBASADOR

 •  Jacek Jankowski Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Rzeczypospolitej Polskiej w Federalnej Demokratycznej Republice Etiopii.  Akredytowany również przy Republice Dżibuti, Republice Sudanu Południowego, Unii Afrykańsiej oraz Komisji Gospodarczej Narodów Zjednoczonych do spraw Afryki.

   

  Jest absolwentem trzech uczelni: Uniwersytetu Warszawskiego (nauki polityczne), Szkoły Głównej Handlowej (finanse i bankowość) oraz Columbia University w Nowym Jorku (stosunki międzynarodowe). Był stypendystą, a następnie konsultantem Banku Światowego w Waszyngtonie w zakresie wspierania inicjatyw pro-rozwojowych w Afryce, głównie w dziedzinach energetyki i ochrony środowiska.

   

  Od 1994 r. pracuje w polskich instytucjach rządowych. Jako ekspert narodowy w Sekretariacie Karty Energetycznej w Brukseli wspierał proces ratyfikacji Traktatu Karty Energetycznej w wielu państwach. Posiada również szerokie doświadczenie związane z obsługą medialną prac rządu oraz Premiera (Kancelaria Prezesa Rady Ministrów).

   

  Od roku 2001 jest pracownikiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych. W latach 2005–2012 pracował jako dyplomata w Brukseli w Stałym Przedstawicielstwie Polski przy Unii Europejskiej (UE). Jako przedstawiciel Polski w Radzie UE współtworzył Wspólną Strategię Afryka – UE. Podczas polskiej prezydencji w Radzie UE przewodniczył regularnym obradom Państw Członkowskich w ramach Grupy ds. Stosunków Zewnętrznych UE (RELEX). Tematyka obrad dotyczyła głównie kwestii instytucjonalnych, finansowania misji cywilnych i operacji militarnych UE na świecie oraz nakładania środków ograniczających.

   

  Od listopada 2012 r. przebywa w Addis Abebie gdzie jest Ambasadorem Nadzwyczajnym i Pełnomocnym Polski w Etiopii, Dżibuti oraz Sudanie południowym, a także Stałym Przedstawicielem Polski przy Unii Afrykańskiej oraz Komisji Gospodarczej Narodów Zjednoczonych ds. Afryki. W styczniu 2013 nawiązał z ramienia Polski stosunki dyplomatyczne z nowopowstałym państwem: Sudanem Południowym. Aktywnie realizuje priorytety polskiej polityki zagranicznej w stosunku do kontynentu afrykańskiego oraz efektywnie wspiera rozwój współpracy politycznej, gospodarczej, społecznej i kulturalnej z krajami akredytacji.

   

  W listopadzie 2014 r. Ambasador Jacek Jankowski został uhonorowany przez Grzegorza Schetynę, Ministra Spraw Zagranicznych RP nagrodą Amicus Oeconomiae. Nagroda jest wyrazem uznania dla osiągnięć Ambasadora Jankowskiego w dziedzinie wsparcia i ochrony polskich interesów gospodarczych na rynkach zagranicznych.

   

   

   

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: