close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 8 września 2018

  II Nadzwyczajny Kongres Światowego Związku Pocztowego (UPU) obradował w dniach 3-7 września w Addis Abebie. Polskę reprezentowała delegacja pod przewodnictwem ambasadora RP w Etiopii Aleksandra Kropiwnickiego.

  Kongres został zwołany w celu podjęcia kluczowych dla Związku decyzji dotyczących przede wszystkim reformy struktury organizacyjnej i systemu składek członkowskich płaconych przez 192 kraje zrzeszone w tej organizacji oraz reformy systemu emerytalnego dla pracowników Biura Międzynarodowego.

  Podjęto też decyzje w sprawie przyszłości globalnego rynku pocztowego, zwłaszcza w obszarze szeroko pojętego e-handlu, nowych rozwiązań stosowanych przez operatorów pocztowych, wprowadzaniu nowych produktów i usług z wykorzystaniem zaawansowanych technologii IT w celu skracania czasu dostaw przesyłek pocztowych do klienta i wypracowania konkurencyjnych
  i zrównoważonych systemów opłat w rozliczeniach między operatorami pocztowymi.

  W czasie Kongresu odbyła się też 2-dniowa Konferencja Ministerialna z udziałem ministrów
  i wiceministrów odpowiedzialnych za rynek pocztowy w krajach członkowskich oraz szefów poczt. Rozmawiano głównie na temat możliwości efektywnego rozwoju sektora pocztowego, współpracy międzyregionalnej, zachęcania do inwestycji w sektor pocztowy i wprowadzania programów rozwojowych.

  Polska delegacja na Kongres, złożona z przedstawicieli Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Ministerstwa Infrastruktury, Urzędu Komunikacji Elektronicznej i Poczty Polskiej (z członkiem Zarządu Poczty Polskiej S.A. Grzegorzem Kurdzielem), zrealizowała wszystkie założone cele, zwłaszcza w obszarze ścisłej współpracy z krajami europejskimi w sprawie przyszłości Związku.

  Przy okazji Kongresu polska delegacja odbyła szereg spotkań dwustronnych z przedstawicielami delegacji zagranicznych. Akt końcowy Kongresu został podpisany przez Ambasadora Aleksandra Kropiwnickiego, przewodniczącego delegacji polskiej.

  Światowy Związek Pocztowy to jedna z najstarszych agend Narodów Zjednoczonych, założona w 1874 roku. UPU skupia 192 kraje członkowskie, reprezentowane przez przedstawicieli organów właścicielskich poczt, regulatorów i operatorów wyznaczonych. Kongresy UPU odbywają się co 4 lata.

  Obecny II Nadzwyczajny Kongres został zwołany decyzją XXVI Kongresu Zwyczajnego, który obradował w 2016 r. w Stambule (Turcja).

  I Nadzwyczajny Kongres UPU był zwołany w roku 1900 w Bernie (Szwajcaria) z okazji 25-lecia UPU.

  DSC09840
  pocztowct slonce

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: