close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 24 kwietnia 2018

  Etiopia jest wielkim rynkiem, perspektywicznym i interesującym. Etiopia jest krajem bardzo szybko rozwijającym się; rekomenduję, aby myśleć o lokowaniu tam swojej działalności biznesowej - podkreślał Prezydent Andrzej Duda, podczas wspólnej konferencji z goszczącym w Polsce Prezydentem Etiopii Mulatu Teshome Wirtu.

  - Polski biznes jest dziś już obecny w Etiopii. W trakcie dzisiejszego naszego spotkania bardzo wiele czasu, w rozmowie w cztery oczy i na posiedzeniu plenarnym, właśnie na temat tej współpracy gospodarczej rozmawialiśmy - zaznaczył Andrzej Duda. Jak powiedział, na spotkaniach z przedsiębiorcami polskich firm stara się podkreślać, żeby brali pod uwagę takie kraje jak Etiopia, która jest wielkim rynkiem. 

   

  Wizyta w Polsce Prezydenta Federalnej Demokratycznej Republiki Etiopii Mulatu Teshome Wirtu z Małżonką rozpoczęła się od ceremonii oficjalnego powitania na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego przez Prezydenta Andrzeja Dudę i Pierwszą Damę Agatę Kornhauser-Dudę.

   

   

   

  SpotkaniePrezydentów Polski i Etiopii wpisuje się w strategię działań Prezydenta Andrzeja Dudy na arenie międzynarodowej, których celem jest promocja polskich interesów gospodarczych oraz działanie na rzecz globalnego bezpieczeństwa. Jak tłumaczy Szef Gabinetu Prezydenta Krzysztof Szczerski w tych obszarach państwa afrykańskie powinny być postrzegane, jako ważny partner dla Polski, co - podkreślił– „przez wiele ostatnich lat nie było należycie dostrzegane”. Minister zauważył, że Polska ma tradycje i doświadczenie współpracy z partnerami na kontynencie afrykańskim, ma stosunkowo gęstą sieć ambasad w tych krajach, polscy misjonarze są szeroko obecni w różnych regionach Afryki. Mamy także „ciekawą ofertę współpracy i wsparcia biznesowego” - dodał.

   

  Podczas wtorkowego spotkania Prezydentów omówione zostały najważniejsze kwestie współpracy dwustronnej, w tym te dotyczące jej wymiaru gospodarczego i naukowego, a także istotne zagadnienia z zakresu bezpieczeństwa regionalnego i spraw globalnych. Etiopia, podobnie jak Polska, zasiada w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. - W świetle naszej prezydencji w RB ONZ, którą będziemy sprawować już w maju br., liczymy na możliwość skorzystania z ponad rocznego doświadczenia Etiopii w pracach Rady, a zwłaszcza wiedzy nt. sytuacji w Afryce - powiedział minister. Prezydent Duda zaprosił Prezydenta Mulatu Teshome do osobistego udziału w debacie otwartej wysokiego szczebla nt. roli prawa międzynarodowego, której będzie przewodniczył w Radzie Bezpieczeństwa 17 maja br. W obecności Prezydentów został podpisany również list intencyjny w sprawie polsko-etiopskiej współpracy w dziedzinie szkolnictwa wyższego

   

  - Warto przyjrzeć się bacznie rynkowi etiopskiemu, bo jest to bardzo interesująca perspektywa, którą rekomenduję do tego, aby tam myśleć o rozwoju gospodarczym, lokowaniu swojej działalności biznesowej - mówił Andrzej Duda podczas konferencji. Zaznaczył, że Etiopia nie jest jeszcze krajem bogatym, ale jest krajem bardzo szybko rozwijającym się. - W związku z tym jest to rynek, który jest rynkiem bardzo perspektywicznym i interesującym. Zwłaszcza teraz, kiedy sytuacja się ustabilizowała, kiedy jest nowy premier, nowy rząd, czego gratulowałem Panu Prezydentowi - zauważył.

   

  Prezydent przypomniał, że na początku maja ubiegłego roku wraz z Małżonką złożył wizytę w Etiopii, gdzie odwiedził m.in. fabrykę, w której produkowane są polskie traktory Ursus. Prezydent przypomniał również, że w Addis Abebie, gdzie swoją siedzibę ma Unia Afrykańska, w ubiegłym roku wygłosił przemówienie, zabiegając o głosy państw afrykańskich w głosowaniu za członkostwem Polski jako niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ. Wskazał, że Etiopia od ubiegłego roku jest niestałym członkiem RB ONZ. - Mam nadzieję, że spotkamy się w maju z Panem Prezydentem, w Nowym Jorku, kiedy Polska będzie miała prezydencję w Radzie Bezpieczeństwa, kiedy to my będziemy tym krajem prowadzącym, także obrady, i ja będę w tym posiedzeniu uczestniczył - powiedział Prezydent Duda.

   

  - Będę wdzięczny za wszystkie inicjatywy i uwagi związane właśnie z terytorium Afryki, gdzie Etiopia jest bardzo aktywna jeżeli chodzi o budowanie atmosfery pokojowej - dodał. Andrzej Duda relacjonował, że rozmowa dotyczyła również konferencji klimatycznej COP24, która odbędzie się na początku grudnia w Polsce. – Osobiście zaprosiłem Pana Prezydenta do udziału – niezależnie od przesłania zaproszenia w formie pisemnej. Mam nadzieję, że spotkamy się po raz kolejny w Polsce, w Katowicach – mówił. Prezydent zwrócił uwagę, że ważne jest, aby Etiopia ustanowiła swoją ambasadę w Warszawie. – Pan Prezydent wskazał, że perspektywa jest klarowna i bardzo liczymy na to, że ta ambasada w najbliższej perspektywie powstanie – mówił, dodając, że chciałby, aby zostało ustanowione bezpośrednie połączenie lotnicze między Warszawą a Addis Abebą.

   

  Prezydent Etiopii zaznaczył, że od ubiegłorocznej wizyty Andrzeja Dudy relacje dyplomatyczne weszły w fazę intensywnego rozwoju, tworząc właściwy klimat dla współpracy gospodarczej i inwestycji. - Etiopia przykłada wielką wagę do silnych stosunków z Polską – dodał, podkreślając, że Etiopię interesuje ścisła współpraca z Polską, rozszerzenie wymiany handlowej, przyciągnięcie polskich inwestycji, transfer technologii i oczywiście współpraca w dziedzinie szkolnictwa wyższego.

   

  Etiopia i Polska są obecnie członkami RB ONZ, co daje możliwość bliskiej współpracy na rzecz globalnego pokoju i bezpieczeństwa - wskazywali Prezydenci Andrzej Duda i Mulatu Teshome Wirtu podczas oficjalnego obiadu wydanego w Pałacu Prezydenckim na cześć etiopskiej Pary Prezydenckiej. Prezydent Duda podkreślił podczas obiadu, że Etiopia to obecnie jedno z najbardziej znaczących państw Afryki, w którego stolicy swoje siedziby ma m.in. Unia Afrykańska oraz agenda Organizacji Narodów Zjednoczonych. Jak zaznaczył, kraj ten "jest dynamicznie rozwijającym się rynkiem, państwem, które z roku na rok zyskuje na znaczeniu i ma ponad 100 mln mieszkańców".

   

  - Etiopia dba o bezpieczeństwo w Afryce wysyłając swoich żołnierzy z misjami pokojowymi do krajów, gdzie mają miejsce niepokoje - podkreślił, dodając, że Etiopia od ponad roku jest "odpowiedzialnym członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ". Andrzej Duda przypomniał, że na początku maja ubiegłego roku wraz z Małżonką złożył wizytę w Etiopii, gdzie odwiedził m.in. fabrykę, w której produkowane są polskie traktory Ursus, a także rozmawiał z przedstawicielami polskiej firmy Asseco, którzy realizują w Etiopii kontrakty rządowe dot. informatyzacji tamtejszego sektora energetycznego.

   

  - Chcielibyśmy, żeby następni polscy inwestorzy powędrowali do Etiopii. Zleży na tym nie tylko mnie jako prezydentowi Polski, ale także zależy na tym prezydentowi Mulatu Teshome, żeby w jego kraju polscy inwestorzy wydali swoje pieniądze, żeby mogli je potem także i zarobić - dodał Andrzej Duda. (PAP/KG/KP)

   

  Tekst oraz zdjęcia pochodzą ze strony www.prezydent.pl

  dwnld1064927493
  dwnld1107624113
  dwnld1124055811
  dwnld1423512013
  dwnld1458180407
  dwnld1888210265
  dwnld1905646910
  dwnld1953028906
  dwnld1984223208
  dwnld1989684155
  dwnld2058196153
  dwnld2061213311
  dwnld233850665
  dwnld260022678
  dwnld323663620
  dwnld372995795
  dwnld379752234
  dwnld395861693
  dwnld474238920
  dwnld559062129
  dwnld569139697
  dwnld658861778
  dwnld71376456
  dwnld727552422
  dwnld730466399
  dwnld887063088
  dwnld988705349

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: