close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • INFORMACJE O SUDANIE POŁUDNIOWYM

 • 11 marca 2013

   

   

  SUDAN POŁUDNIOWY

  Republika Południowego Sudanu (RPS)

   

   


   

   

  Stolica: Dżuba

  Waluta: funt południowosudański SSP

  Języki urzędowe: angielski, arabski

  Inne języki: dinka, nuer, bari, zande

   

  Ze względu na tlący się konflikt z Sudanem Północnym, grupy rebelianckie działające w niektórych prowincjach oraz brak pełnej kontroli administracyjnej władz w Jubie nad krajem odradzamy na razie podróże turystyczne do Sudanu Południowego.

   


   

  Wiza, przepisy wjazdowe

   

  Między Polską a Republiką Południowego Sudanu obowiązuje ruch wizowy. Istnieje możliwość otrzymania wizy na lotnisku w Dżubie, pod warunkiem wcześniejszego otrzymania z jednej Ambasad Rządu Południowego Sudanu obecnych w: Brukseli , Londynie, Waszyngtonie, Kairze, Pretorii, Nairobi, Kampali, Harare, Addis Abebie, Asmarze i Kinszasie listu rekomendacyjnego (wg ostatnich informacji listy takie wydają jedynie biura łącznikowe z siedzibami w Afryce). Ambasada Sudanu Południowego w Addis Abebie wystawia obywatelom UE wizy w ciągu 1 dnia, przy czym pomocne może być wystawienie listu poświadczającego przez miejscową polską placówkę.  Paszport powinien posiadać okres ważności nie krótszy niż 6 miesięcy. W przypadku osób małoletnich podróżujących bez rodziców, niezbędna jest ich pisemna zgoda na wydanie wizy.

  Do Dżuby latają Kenya Airways (z Nairobi), Ethiopian Arlines (z Addis Abeby), Egypt Air (z Kairu) Sudan Air (z Chartumu) i Air Uganda (z Entebbe). Loty wewnętrzne obsługują znajdujące się na czarnej liście europejskich linii lotniczych Feeder Arlines na trasie do Rumbek, Wau i Malakal oraz Southern Sudan Air Connection latające do Bentiu i Yambio. Granice lądowe z Kenia, Ugandą i Etiopią są otwarte, istnieją bezpośrednie połączenia autobusowe z Dżuby do Nairobi via Kampala.

   


   

  Przepisy celne

   

  Na razie brak informacji nt. przepisów celnych. Najprawdopodobniej jest ważny obowiązujący również w Sudanie Północnym przepis odnośnie posiadania i wywozu wyrobów z kości słoniowej.

   


   

  Przepisy prawne

   

  W RPS nie obowiązuje prohibicja, natomiast posiadanie narkotyków jest surowo karane. Waluty zachodnie można obecnie swobodnie wymieniać w kantorach prywatnych i bankach. Nie ma możliwości dokonywania transakcji za pomocą karty płatniczej lub czeku podróżnego.

  Bardzo restrykcyjne przepisy dotyczą fotografowania. Zezwolenie na wykonywanie zdjęć należy uzyskać w Ministerstwie Informacji. Całkowity zakaz fotografowania dotyczy budynków administracji państwowej, mostów oraz obiektów wojskowych i policyjnych.

   


   

  Meldunek

   

  Brak obowiązku meldunkowego.

   


   

  Ubezpieczenie

   

  Ubezpieczenia nie są obowiązkowe, natomiast odradzamy podróże do RPS osobom nieubezpieczonym.

   


   

  Choroby, szczepienia, służba zdrowia

   

  Na dużą skalę występują zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne. Zalecane jest zaszczepienie się przeciwko występującym w Południowym Sudanie: wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B, żółtej febrze, błonicy, tężcowi i polio, durowi brzusznemu, wściekliźnie, meningokokowemu zapaleniu opon mózgowych.

  Na terenie RPS występują ponadto przenoszone przez owady i zwierzęta: malaria, gorączka tropikalna denga, śpiączka, gorączka krwotoczna Ebola, choroby przenoszone drogą pokarmową: biegunka bakteryjna i amebowa, choroby przenoszone przez wodę: bilharcjoza.

  Przed wyjazdem należy skonsultować się z lekarzem oraz zaopatrzyć w podstawowy zestaw lekarstw. Szczególną uwagę należy zwrócić na profilaktykę przeciwmalaryczną.

  Nasila się zachorowalność na AIDS. Z uwagi na skalę zagrożeń epidemiologicznych i częste w tym kraju zatrucia pokarmowe należy ściśle przestrzegać zasad higieny, spożywać produkty tylko wiadomego pochodzenia, pić wodę oryginalnie butelkowaną bądź przegotowaną, natomiast mleko wyłącznie przegotowane. Standard usług szpitali i przychodni jest bardzo niski. Ośrodki służby zdrowia znajdują się w Dżubie, Wau, Yei i Malakal. Często brakuje podstawowych leków i fachowej kadry medycznej.

   


   

  Podróżowanie po kraju

   

  Odradzamy podróżowanie po kraju w celach turystycznych z uwagi na złą sytuację bezpieczeństwa. Funkcjonują połączenia autobusowe/minibusowe z Dżuby do Kampali oraz większych miast Sudanu Południowego. W przypadku nieposiadania samochodu po stolicy i kraju można poruszać się również wynajętym autem z kierowcą w cenie 150-300 USD za dzień. Po Jubie poruszać się można w coraz większym stopniu transportem publicznym – minibusem (matatu) lub motocyklem (bodaboda).

   


   

  Informacje dla kierowców

   

  W Sudanie Płd. istnieje jedynie ok. 250 km dróg asfaltowych, głównie w Jubie i do Nimule na granicy z Ugandą. Pozostałe drogi w kraju są słabej jakości, często rozmyte przez wodę w porze deszczowej. Honorowane jest międzynarodowe prawo jazdy, jednak przy dłuższym pobycie wskazane jest wystąpienie o dokument południowosudański.

   


   

  Bezpieczeństwo

   

  Ze względu na przeciągający się konflikt pomiędzy Sudanem Południowm i Sudanem, zdecydowanie odradza się podróżowanie na tereny przygraniczne, w tym do stanów: Północny i Zachodni Bahr El-Ghazal, Unity, Upper Nile. Ponadto, ze względu na aktywność ruchów rebelianckich w poszczególnych częściach kraju sugeruje się ocenę lokalnej sytuacji bezpieczeństwa przed przyjazdem. Odradza się poruszanie się po kraju po zmroku, również w stolicy.

   


   

  Inne przydatne informacje

   

  Kurs SSP do USD/EUR zmienia się szybko z uwagi na trudności gospodarki południowosudańskiej. Kurs oficjalny istotnie różni się od czarnorynkowego.

  W większości hoteli można płacić w USD i EUR, to samo dotyczy wynajętych z kierowcą samochodów. SSP potrzebne są głównie do opłacenia restauracji, telefonu, drobnych zakupów.

   

  Dużą uciążliwością może być dla turystów klimat. Sudan Południowy jest jednym z najgorętszych krajów Afryki, nawet w porze chłodnej temperatura wynosi ponad 35 st. C. Pora sucha trwa od października do marca z temperaturami osiągającymi 45 st. C. Pora deszczowa trwa od kwietnia do listopada powodując powodzie i problemy komunikacyjne.

  Ludność Sudanu Płd. to głównie chrześcijanie i animiści, niemniej jednak ze względu na tradycyjne normy społeczne należy zwracać uwagę na ubiór (dotyczy to zwłaszcza kobiet).

  Dżuba należy do najdroższych miast świata. Trudno znaleźć w niej jakikolwiek nocleg poniżej 150 USD za noc, przyzwoite hotele kosztują przynajmniej 200-250 USD.

  Podczas planowania podróży do opisanego poniżej kraju, zalecamy zapoznanie się z ostrzeżeniami dla podróżujących, zawierającymi najnowsze informacje istotne dla bezpieczeństwa obywateli polskich na świecie.

   


   

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: